Miért kerül ennyibe nálad a fotózás? Sanyi ingyen is megcsinálná. Csúcsszuper telója van, Ájfón. Hiszen Te csak kattintgatsz, hogy kerülhet ez ennyibe?
Nos, Sanyi tudhat valamit. DE! Ha már idáig eljutottál, és barangoltál az oldalamon, akkor valószínűleg (bár nem biztos), valami mégis csak megfoghatott a képeimben. Ezekhez a képekhez, és ahogy azokat készítem, kellenek bizony felszerelések és az én látásmódom. Egy gép, vagy kettő, amit kattintgatok, objektívek, amikkel látok, vakuk, amikkel villantok, lámpák, amikkel világítok, hátterek, állványok, kellékek, és milliónyi ötlet, hogy ne mindig ugyanaz legyen a háttér. Amit Te nem látsz a kattintgatáson túl az az, hogy ezzel még nem ér véget a munka. Ahogy a képeket régen előhívták egy sötétkamrában, ma digitálisan tesszük mindezt, mi fotósok, és ez bizony sok-sok monitor előtt töltött órát jelent. Te már csak a végeredménnyel találkozol.
Na de akkor is?
Igen. Hiszen, ahogy van utómunka, létezik előkészület is. Egyeztetni veled, időpontot találni, felkészülni, megbeszélni. Ez is mind idő. Úgy, ahogy az árba beletartozik a tanfolyam, a tanulási folyamat, és minden lépés, amit azért tettem, hogy eljussak oda, ahol most vagyok, ahogy fényképezek, ahogy én látom a világot. Aztán még ott vannak a vállalkozás költségei. Ezek mind mind a fotózás díjának részeit képezik.
Ha Sanyi mégis jobb, válaszd őt...
Kell foglalót fizetni?
Igen. Mivel a fotósok többségével eleinte, így velem is sokszor megesett, hogy nem kértem foglalót. Történt hát, hogy azzal a lendülettel le is mondták az aznapi fotózást. Nem egy héttel előtte, nem is 2 nappal. Aznap. Így ugrott a bevétel, az idő, amit rászántam és még a stúdiót is kifizettem. Így kérlek, ha lehet, ne raboljuk egymás idejét. Ha lemondod a fotózást, csak mert, akkor a foglalód odavész. Új időpont, új foglalót jelent.
Eljössz utánunk, vagy velünk messzebre is?
Elvileg akadálya nincs. 45km felett már üzemanyagköltséggel is számolnotok kell.
Nem jó a hajam, meg a ruhám is milyen! Ugye le tudod cserélni abban a fotosoppban, hogy jól nézzek ki? Tudod, megy az Instára!
Nem. A retus nálam kisebb módosításokat tartalmaz, azaz igyekszem eltüntetni a nem odaillő dolgokat. És NEM, nem változtatom meg a hajad színét, nem cserélem ki a mosolyod, a szemed, a feneked, a combod. NEM változtatok a valóságon, hiszen TE úgy vagy jó, ahogy vagy. Úgy ismernek az utcán, a valóságban, és nem Marvel figuraként. Fogadd el önmagad, és hidd el jól fogsz mutatni a képeken is. Aki pedig filtereket szeretne, keressen egy varázslót. Tehát úgy jelenj meg a fotózáson, ahogy szeretnéd magad viszontlátni a képeken.
Milyen formában kapom meg a képeket, és mikor?
A fotókat digitális formában kapod meg (leválogatás után - hidd el, csak a legjobbak lesznek) olyan gyorsan, ahogy csak lehet, de max 2 hét. Nagyobb rendezvény esetén ez 3 hét.
Nyers képet semmi esetben sem adok át.
Mi van akkor, ha rossz az idő, vagy jön a vis maior?
Természetesen rossz idő (erős szél, eső, -30 fok) esetén keresünk másik időpontot. Ugyanez vonatkozik vis maior (elháríthatatlan, előre nem látható és fel nem róható esemény) esetén is.
A "jaj, most még gyorsan elugrok a lidlibe, mert az unokabátyámnak kell rotációs kapa, ma mégsem jó, nem lehetne holnap?" témakört kimerítő indokokkal lemondott fotózást sajnos nem tudom elfogadni -->> ezért van a foglaló.
Posztolhatom a képeket Fészbukon meg az Instán?
Alább elhelyeztem egy rövid kivonatot a szerzői jogokról, de röviden kb így néz ki:
A képek joga engem illett, mivel én készítettem őket. Amit fizetsz a fotózásért az nem más, mint a felhasználási engedély, azaz engedélyezem, hogy nyilvánosan is felhasználd (Facebook, Insta), megjelölve a kép készítőjét, azaz engem, hiszen ez személyhez fűződő jogom. Nem változtathatsz a képen, nem vághatod meg, nem rakhatsz rá szűrőket. Anyagi hasznod nem származhat a képekből az előzetes engedélyem nélkül!
1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról (Hatályos 2023.01.01.)A szerzői jogi védelem tárgya
1. § (1) Ez a törvény védi az irodalmi, tudományos és művészeti alkotásokat.
(2) Szerzői jogi védelem alá tartozik – függetlenül attól, hogy e törvény megnevezi-e – az irodalom, a tudomány és a művészet minden alkotása. Ilyen alkotásnak minősül különösen:
i) a fotóművészeti alkotás,
(3) A szerzői jogi védelem az alkotást a szerző szellemi tevékenységéből fakadó egyéni, eredeti jellege alapján illeti meg. A védelem nem függ mennyiségi, minőségi, esztétikai jellemzőktől vagy az alkotás színvonalára vonatkozó értékítélettől.
A szerzői jog
4. § (1) A szerzői jog azt illeti, aki a művet megalkotta (szerző).
II. Fejezet
SZEMÉLYHEZ FŰZŐDŐ JOGOK
A mű nyilvánosságra hozatala
10. § (1) A szerző határoz arról, hogy műve nyilvánosságra hozható-e.
(2) A mű nyilvánosságra hozatala előtt annak lényeges tartalmáról csak a szerző hozzájárulásával szabad a nyilvánosság számára tájékoztatást adni.
(3) A felhasználási szerződés alapján – ellenkező kikötés hiányában – megadottnak kell tekinteni a szerző hozzájárulását ahhoz, hogy a felhasználó a mű tartalmáról a felhasználás céljának megfelelő módon a nyilvánosság számára tájékoztatást adjon.
A név feltüntetése
12. § (1) A szerzőt megilleti a jog, hogy művén és a művére vonatkozó közleményen – a közlemény terjedelmétől és jellegétől függően – szerzőként feltüntessék. A szerzőt a mű részletének átvétele, idézése vagy ismertetése esetén is meg kell jelölni. A szerző a neve feltüntetéséhez való jogot a felhasználás jellegétől függően, ahhoz igazodó módon gyakorolhatja.
A mű egységének védelme
13. § A szerző személyhez fűződő jogát sérti művének a becsületére vagy jóhírnevére sérelmes mindenfajta eltorzítása, megcsonkítása, megváltoztatása és a művel kapcsolatos más ilyen jellegű visszaélés.
III. Fejezet
VAGYONI JOGOK
A vagyoni jogokra vonatkozó általános szabályok
16. § (1) A szerzői jogi védelem alapján a szerzőnek kizárólagos joga van a mű egészének vagy valamely azonosítható részének anyagi formában és nem anyagi formában történő bármilyen felhasználására és minden egyes felhasználás engedélyezésére. E törvény eltérő rendelkezése hiányában a felhasználásra engedély felhasználási szerződéssel szerezhető.
(2) A szerző engedélye szükséges a mű sajátos címének felhasználásához is.
(3) A szerzőt megilleti a műben szereplő jellegzetes és eredeti alak kereskedelmi hasznosításának és az ilyen hasznosítás engedélyezésének kizárólagos joga is.
(4) Ha e törvény másképp nem rendelkezik, a szerzőt a mű felhasználására adott engedély fejében díjazás illeti meg, amelynek – eltérő megállapodás hiányában – a felhasználáshoz kapcsolódó bevétellel kell arányban állnia. A díjazásról a jogosult csak kifejezett nyilatkozattal mondhat le. Ha a törvény a felhasználási szerződés érvényességét megszabott alakhoz köti, a díjazásról való lemondás is csak a megszabott alakban érvényes.